Dálniční známka 2024: Kompletní průvodce cenami a platností
- Povinnost dálniční známky v České republice
- Typy elektronických dálničních známek
- Ceny dálničních známek pro různé kategorie vozidel
- Kde a jak zakoupit elektronickou známku
- Platnost a doba trvání dálniční známky
- Osvobození od dálniční známky
- Kontrola platnosti známek pomocí kamer
- Pokuty za jízdu bez dálniční známky
- Zpoplatněné úseky dálnic v ČR
- Vrácení poplatku za nevyužitou známku
Povinnost dálniční známky v České republice
Pro provoz motorových vozidel na českých dálnicích je povinné mít platnou dálniční známku. Tato povinnost se vztahuje na všechna vozidla do 3,5 tuny celkové hmotnosti, včetně osobních automobilů, motocyklů a lehkých užitkových vozů. Dálniční známka slouží jako potvrzení o zaplacení časového poplatku za užívání zpoplatněných komunikací.
Od roku 2021 Česká republika přešla na elektronický systém dálničních známek, který nahradil dříve používané papírové kupóny. Elektronická dálniční známka je vázána na registrační značku vozidla a není tedy nutné lepit na čelní sklo žádnou nálepku. Kontrola platnosti známky probíhá automaticky pomocí kamerového systému, který snímá registrační značky projíždějících vozidel.
Časová platnost dálniční známky může být roční (365 dní od zvoleného data), třicetidenní nebo desetidenní. Roční známka je nejvýhodnější pro řidiče, kteří využívají dálnice pravidelně. Kratší časové úseky jsou vhodné pro turisty nebo příležitostné cesty. Cena dálniční známky se odvíjí od zvoleného časového období a typu vozidla.
Existují také výjimky z povinnosti platit dálniční poplatek. Mezi osvobozená vozidla patří například vozidla s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem, vozidla přepravující těžce zdravotně postižené osoby (držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P), vozidla záchranných složek, nebo vozidla ozbrojených sil.
Při nákupu elektronické dálniční známky je nutné správně zadat všechny požadované údaje, zejména registrační značku vozidla, zemi registrace, typ vozidla a požadovanou dobu platnosti. Známku lze zakoupit online přes oficiální e-shop Státního fondu dopravní infrastruktury, na pobočkách České pošty, v samoobslužných kioscích nebo na čerpacích stanicích.
Nedodržení povinnosti mít platnou dálniční známku při jízdě po zpoplatněných komunikacích může vést k vysokým pokutám. V případě kontroly a zjištění absence platné známky hrozí pokuta až do výše 20 000 Kč. Proto je důležité před cestou po českých dálnicích vždy zkontrolovat platnost dálniční známky.
Systém elektronických dálničních známek také umožňuje vrácení poplatku v případě nevyužití nebo při prodeji vozidla. Tato možnost je však podmíněna splněním určitých podmínek a musí být provedena v zákonem stanovené lhůtě. Vrácení poplatku je možné pouze v případě, že dálniční známka nebyla využita a žádost o vrácení je podána před začátkem její platnosti.
Pro zahraniční návštěvníky je důležité vědět, že povinnost dálniční známky platí i pro ně, pokud chtějí využívat české dálnice. Informace o systému elektronických dálničních známek jsou dostupné v několika světových jazycích, což usnadňuje orientaci zahraničním řidičům.
Typy elektronických dálničních známek
V České republice jsou k dispozici různé typy elektronických dálničních známek, které nahradily dřívější papírové kupóny. Základním typem je roční elektronická dálniční známka, která platí po dobu 365 dní od zvoleného data počátku platnosti. Tato varianta je nejvýhodnější pro řidiče, kteří pravidelně využívají zpoplatněné úseky dálnic. Cena roční známky je stanovena na 1500 Kč pro vozidla do 3,5 tuny.
Pro kratší období je možné zakoupit třicetidenní elektronickou dálniční známku, která je vhodná například pro turisty nebo řidiče, kteří využívají dálnice jen příležitostně. Její cena činí 440 Kč a platnost začíná běžet od zvoleného data. Nejkratší variantou je desetidenní elektronická známka v hodnotě 310 Kč, která je ideální pro jednorázové cesty nebo krátké pobyty v České republice.
Systém elektronických dálničních známek umožňuje také flexibilní správu více vozidel. V případě, že majitel vlastní více automobilů, může je všechny spravovat pod jedním účtem v elektronickém systému. Důležitou novinkou je možnost převodu elektronické známky na jiné vozidlo v případě prodeje nebo dlouhodobé opravy původního vozu. Tento převod je možný pouze jednou během platnosti známky a musí být proveden prostřednictvím oficiálního webu nebo na kontaktním místě.
Pro ekologická vozidla s alternativním pohonem, jako jsou automobily na CNG, vodík nebo elektřinu, existuje speciální kategorie se sníženou cenou. Tyto vozy mají nárok na zvýhodněnou sazbu, která činí pouze čtvrtinu standardní ceny. Pro získání této slevy je nutné doložit příslušné doklady potvrzující typ pohonu vozidla.
Specifickou kategorií jsou také časově omezené elektronické dálniční známky pro vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. Tyto známky jsou poskytovány zdarma, ale je nutné o ně požádat a doložit potřebné dokumenty. Systém také pamatuje na situace, kdy dojde k odcizení registrační značky vozidla. V takovém případě je možné po nahlášení události a přidělení nové značky požádat o bezplatný přepis elektronické známky.
Pro podnikatele a firmy s větším vozovým parkem nabízí systém elektronických dálničních známek možnost hromadného nákupu a správy. Tito uživatelé mohou využívat speciální rozhraní pro správu flotily vozidel, které umožňuje přehledné sledování platnosti známek a automatické upozornění na blížící se konec jejich platnosti. Všechny typy elektronických dálničních známek je možné zakoupit online, na pobočkách České pošty, v síti čerpacích stanic EuroOil nebo na dalších prodejních místech.

Ceny dálničních známek pro různé kategorie vozidel
Dálniční známky v České republice jsou povinné pro všechna motorová vozidla využívající zpoplatněné úseky dálnic. Od roku 2024 platí nové ceny elektronických dálničních známek, které se liší podle kategorie vozidla a délky platnosti. Pro osobní automobily do 3,5 tuny je roční známka stanovena na 2300 Kč, což představuje nejvýhodnější variantu pro řidiče, kteří využívají dálnice pravidelně. Třicetidenní známka stojí 430 Kč a desetidenní vyjde na 270 Kč. Tyto ceny zůstávají relativně dostupné i v porovnání s okolními zeměmi.
Majitelé vozidel na alternativní pohon, jako jsou elektromobily, vodíková vozidla či hybridy, mohou využít speciální zvýhodněnou sazbu, která činí pouze čtvrtinu standardní ceny. V praxi to znamená, že roční známka pro ekologická vozidla stojí 575 Kč. Toto zvýhodnění je součástí dlouhodobé strategie podpory čisté mobility v České republice. Motocykly jsou od placení dálničních poplatků zcela osvobozeny, stejně jako vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P.
Pro vozidla nad 3,5 tuny platí odlišný systém zpoplatnění prostřednictvím mýtného systému, který je založen na skutečně ujeté vzdálenosti a emisní třídě vozidla. Důležité je zmínit, že dálniční známka je vázána na registrační značku vozidla, nikoli na osobu řidiče, což znamená, že při prodeji vozidla známka zůstává platná pro dané vozidlo.
Systém elektronických dálničních známek přinesl významné zjednodušení pro řidiče. Odpadla nutnost lepit fyzickou známku na čelní sklo a kontrola probíhá automaticky pomocí kamerového systému. Zakoupení známky je možné provést online, na pobočkách České pošty, v samoobslužných kioscích nebo na čerpacích stanicích. Platnost známky začíná dnem, který si řidič sám zvolí při nákupu, což umožňuje flexibilní plánování cest.
V případě výměny čelního skla nebo registrační značky je možné známku bezplatně převést. Stejně tak při totální škodě nebo odcizení vozidla lze požádat o převod známky na jiné vozidlo. Systém také umožňuje vrácení poměrné části ceny v případě, že vozidlo bylo například trvale vyřazeno z provozu. Pro zahraniční návštěvníky je důležité vědět, že nezaplacení dálničního poplatku může vést k vysokým pokutám, které se pohybují v řádech tisíců korun. Kontrolní systém je velmi efektivní a pracuje nepřetržitě, proto je dodržování povinnosti úhrady dálniční známky nezbytné pro bezproblémové cestování po českých dálnicích.
Dálniční známka je jako vstupenka do světa českých silnic. Kdo ji nemá, ten riskuje nejen pokutu, ale i svou čest jako řidič.
Jaromír Hladký
Kde a jak zakoupit elektronickou známku
Elektronickou dálniční známku pro české silnice lze zakoupit několika způsoby, přičemž nejpohodlnější je nákup přímo na oficiálním portálu edalnice.cz. Tento web provozuje Státní fond dopravní infrastruktury a nabízí kompletní služby včetně správy známek a jejich případných změn. Při nákupu online stačí zadat registrační značku vozidla, zemi původu, typ vozidla a požadovanou délku platnosti. Platbu lze provést běžnými platebními kartami nebo bankovním převodem.
Pro ty, kteří preferují osobní kontakt, jsou k dispozici obchodní místa na čerpacích stanicích po celé České republice. Většina velkých řetězců jako MOL, OMV, Shell či EuroOil nabízí možnost zakoupení elektronické známky přímo na pokladně. Obsluha zadá potřebné údaje do systému a vytiskne potvrzení o platbě. Na poště lze také pořídit elektronickou dálniční známku, a to na více než 3000 pobočkách České pošty po celé zemi.
Důležité je správně zadat registrační značku vozidla, protože systém kontroluje průjezdy pomocí kamer, které snímají SPZ. V případě chybného zadání hrozí pokuta až 20 000 Kč. Při nákupu je také nutné určit počátek platnosti známky, který může být stanoven až 90 dní dopředu. To je výhodné zejména pro ty, kteří plánují cestu v budoucnu nebo kupují známku jako dárek.
Moderní systém umožňuje také správu více vozidel pod jedním účtem, což ocení především firmy nebo rodiny s více auty. Elektronická známka je vázána na registrační značku, nikoli na konkrétní osobu, což znamená, že při prodeji vozidla známka zůstává přiřazena k původní SPZ. V případě výměny registrační značky nebo totální škody vozidla je možné známku převést nebo získat poměrnou část ceny zpět.
Pro zahraniční návštěvníky je k dispozici několik jazykových mutací webu edalnice.cz, včetně anglické, německé, polské a slovenské verze. Platba je možná v českých korunách i eurech. Na hraničních přechodech a v jejich blízkosti jsou umístěny samoobslužné kiosky, kde lze známku zakoupit 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
V případě technických problémů nebo dotazů je k dispozici non-stop zákaznická linka, kde operátoři pomohou s nákupem nebo řešením případných komplikací. Systém také umožňuje zpětnou kontrolu platnosti známky pomocí zadání registrační značky na webu edalnice.cz, což je užitečné zejména pro ověření, zda známka byla správně zaregistrována a je aktivní.

Platnost a doba trvání dálniční známky
Elektronická dálniční známka v České republice má několik časových variant platnosti, které si mohou řidiči zvolit podle svých potřeb. Roční dálniční známka je platná po dobu 365 dní od zvoleného data počátku platnosti. Je důležité si uvědomit, že se nejedná o kalendářní rok, ale o období dvanácti měsíců od data, které si uživatel sám zvolí. Tato flexibilita umožňuje motoristům optimálně načasovat začátek platnosti podle jejich individuálních potřeb.
Typ dálniční známky | Platnost | Cena (Kč) |
---|---|---|
Roční | 365 dní | 1500 |
Měsíční | 30 dní | 440 |
Desetidenní | 10 dní | 310 |
Pro kratší období je k dispozici třicetidenní dálniční známka, která platí přesně 30 dní od zvoleného data počátku platnosti. Nejkratší variantou je desetidenní elektronická známka, jejíž platnost začíná ve zvolený den a končí desátý den ve 23:59 hodin. Tyto krátkodobé varianty jsou oblíbené zejména u turistů nebo řidičů, kteří využívají zpoplatněné úseky dálnic jen příležitostně.
Při nákupu elektronické dálniční známky je možné stanovit začátek platnosti až s ročním předstihem, což je velmi praktické například při plánování budoucích cest nebo pro firmy, které potřebují zajistit kontinuitu platnosti pro svá vozidla. Systém elektronických známek také umožňuje překrývání platností, což znamená, že si můžete koupit novou známku ještě před vypršením té stávající, aniž byste přišli o již zaplacené dny.
Je důležité zmínit, že platnost dálniční známky se váže ke konkrétní registrační značce vozidla a není možné ji přenášet mezi různými vozidly. V případě změny registrační značky vozidla (například při přeregistraci) je nutné tuto změnu nahlásit prostřednictvím elektronického systému, aby nedošlo k neplatnosti dálniční známky.
Systém elektronických dálničních známek také automaticky zohledňuje přestupné roky, takže se uživatelé nemusí obávat případných komplikací s délkou platnosti. Pro vozidla s pohonem na CNG nebo biometan platí zvýhodněná sazba, ale doba platnosti zůstává stejná jako u standardních známek. V případě elektromobilů, vodíkových vozidel a některých hybridních vozidel je vjezd na zpoplatněné úseky dálnic osvobozen od poplatku, je však nutné vozidlo zaregistrovat do systému.
Při plánování nákupu dálniční známky je vhodné vzít v úvahu, že platnost začíná vždy v 00:00 hodin prvního dne a končí ve 23:59 hodin posledního dne zvoleného období. Tento systém poskytuje maximální využití zaplaceného času. Pro pravidelné uživatele dálnic je nejekonomičtější variantou roční známka, která vychází v přepočtu na den nejlevněji. Systém také umožňuje vrácení poměrné části zaplacené částky v případě trvalého vyřazení vozidla z provozu nebo jeho prodeje do zahraničí.
Osvobození od dálniční známky
Od povinnosti platit dálniční známku jsou v České republice osvobozena některá vozidla a jejich provozovatelé. Mezi základní kategorie osvobozených vozidel patří především vozidla vybavená zvláštním výstražným světlem podle zvláštního právního předpisu. Jedná se zejména o vozidla záchranné služby, hasičského záchranného sboru a policie. Toto osvobození se vztahuje i na vozidla ozbrojených sil České republiky včetně vozidel Vojenské policie označených podle zvláštního předpisu, a také na vozidla celní správy označená podle zvláštního právního předpisu.
Další významnou skupinou jsou vozidla přepravující těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P. Toto osvobození platí pouze v případě, že držitel průkazu je ve vozidle přítomen, nebo pokud se jedná o vozidlo jeho zákonného zástupce či osoby jemu blízké. Pro uplatnění tohoto osvobození je nutné vozidlo zaregistrovat v evidenci Státního fondu dopravní infrastruktury.
Významnou kategorií jsou také vozidla zabezpečující údržbu dálnic a silnic první třídy. Tato vozidla jsou osvobozena z praktických důvodů, jelikož se podílejí na zajištění sjízdnosti a bezpečnosti těchto komunikací. Do této kategorie spadají například sypače, zametací vozy a další specializovaná údržbová technika.
Osvobození se vztahuje i na vozidla přepravující nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. V tomto případě je nutné doložit potvrzení od lékaře a také zaregistrovat vozidlo v příslušné evidenci. Toto osvobození má významný sociální rozměr a pomáhá rodinám v těžké životní situaci.
Specifickou kategorií jsou elektrická, vodíková a hybridní vozidla s emisemi CO2 do 50g/km. Tato vozidla musí být rovněž zaregistrována v evidenci Státního fondu dopravní infrastruktury a jejich osvobození reflektuje snahu o podporu ekologické dopravy. Pro získání osvobození je nutné předložit technický průkaz vozidla, kde jsou tyto parametry uvedeny.

Pro všechna osvobozená vozidla platí, že musí být řádně zaregistrována v elektronické evidenci. Registrace se provádí před začátkem užívání zpoplatněných komunikací a je platná po dobu, po kterou trvají důvody pro osvobození. V případě změny registračních údajů nebo zániku důvodů pro osvobození je provozovatel vozidla povinen tuto skutečnost oznámit. Nesplnění této povinnosti může vést k udělení pokuty.
Je důležité zmínit, že osvobození se vztahuje pouze na území České republiky. Při cestě do zahraničí je nutné se řídit tamními předpisy a případně si zakoupit příslušnou dálniční známku nebo jiný typ povolení k užívání zpoplatněných komunikací v dané zemi.
Kontrola platnosti známek pomocí kamer
Systém kontroly elektronických dálničních známek v České republice využívá moderní technologie, které umožňují efektivní a systematickou kontrolu platnosti časových poplatků. Hlavním prvkem kontrolního systému jsou speciální kamerové systémy, které jsou rozmístěny na různých místech dálniční sítě. Tyto kamery jsou vybaveny pokročilou technologií pro automatické rozpoznávání registračních značek (ANPR) a jsou schopny snímat projíždějící vozidla v reálném čase.
Kontrolní kamery jsou strategicky umístěny jak na pevných stanovištích podél dálnic, tak i na mobilních kontrolních vozidlech Celní správy České republiky. Systém dokáže během několika sekund ověřit, zda má vozidlo zakoupenou platnou elektronickou dálniční známku. Kontrolní mechanismus funguje na principu porovnávání registrační značky vozidla s centrální databází zakoupených elektronických známek.
V případě zjištění vozidla bez platné dálniční známky systém automaticky generuje oznámení o přestupku. Tato informace je následně předána příslušným orgánům k dalšímu řešení. Řidiči, kteří jsou přistiženi při jízdě bez platné známky, mohou očekávat pokutu až do výše 20 000 Kč v příkazním řízení. V případě správního řízení může být sankce ještě vyšší.
Moderní kamerový systém je schopen rozpoznávat registrační značky vozidel i za zhoršených povětrnostních podmínek a v nočních hodinách. Technologie využívá infračervené osvětlení a speciální algoritmy pro zpracování obrazu, které zajišťují vysokou přesnost rozpoznávání i při vysokých rychlostech projíždějících vozidel.
Důležitou součástí kontrolního systému je také ochrana osobních údajů. Veškerá data jsou zpracovávána v souladu s přísnými bezpečnostními standardy a legislativou na ochranu osobních údajů. Systém uchovává pouze nezbytné informace potřebné pro kontrolu platnosti známek a případné vymáhání pokut.
Kontrolní systém je propojen s centrálním registrem vozidel a dalšími databázemi, což umožňuje efektivní identifikaci nejen tuzemských, ale i zahraničních vozidel. Zvláštní pozornost je věnována kontrole těžkých nákladních vozidel nad 3,5 tuny, která podléhají jinému systému zpoplatnění. Kamerový systém dokáže rozlišit různé kategorie vozidel a aplikovat příslušná pravidla kontroly.
Pro zvýšení efektivity kontroly jsou využívány také mobilní hlídky Celní správy, které jsou vybaveny přenosnými čtečkami registračních značek. Tyto hlídky mohou provádět namátkové kontroly i na místech, kde nejsou instalovány pevné kamerové systémy. Kombinace stacionárních a mobilních kontrol zajišťuje vysokou míru pokrytí dálniční sítě a minimalizuje možnost vyhýbání se platbě dálničních poplatků.
Pokuty za jízdu bez dálniční známky
Jízda po českých dálnicích bez platné dálniční známky může řidiče přijít velmi draho. Kontrolní orgány, především Policie České republiky a Celní správa, pravidelně provádějí kontroly na dálnicích a rychlostních silnicích. V případě, že řidič nemá zakoupenou platnou elektronickou dálniční známku, může mu být na místě udělena pokuta až do výše 20 000 Kč. Ve správním řízení se pak může částka vyšplhat dokonce až na 100 000 Kč.
Systém elektronické kontroly je v České republice velmi sofistikovaný a využívá síť kamer, které automaticky snímají registrační značky projíždějících vozidel. Tyto kamery jsou rozmístěny na různých místech dálniční sítě a dokáží v reálném čase ověřit, zda má vozidlo zakoupenou platnou známku. Kontrola probíhá nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, což významně zvyšuje pravděpodobnost odhalení případných provinilců.
Častým omylem řidičů bývá představa, že stačí dálniční známku dokoupit bezprostředně po zjištění kontroly. To však není možné, jelikož systém eviduje přesný čas vjezdu na zpoplatněný úsek. Dodatečné zakoupení známky po zahájení kontroly již nemá na výši pokuty vliv. Důležité je také zmínit, že pokuta může být udělena opakovaně, pokud řidič i nadále pokračuje v jízdě po zpoplatněných úsecích bez platné známky.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat správnému zadání registrační značky vozidla při nákupu elektronické dálniční známky. I jediný překlep nebo záměna písmene může znamenat, že známka není platná, a řidič tak riskuje pokutu. Systém totiž kontroluje přesnou shodu registrační značky vozidla s údaji v databázi.
V případě firemních vozidel nebo leasingu je odpovědnost za pokutu přenášena na provozovatele vozidla. To znamená, že pokud zaměstnanec jede služebním vozem bez dálniční známky, může být pokuta udělena přímo firmě. Provozovatelé vozových parků by proto měli důsledně kontrolovat platnost dálničních známek u všech svých vozidel.

Zajímavostí je, že systém dokáže odhalit i případy, kdy řidiči používají různé způsoby maskování nebo zakrývání registračních značek. Takové jednání je považováno za závažný přestupek a může vést k ještě vyšším pokutám. Navíc se řidič vystavuje riziku trestního stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí.
Řidiči by také neměli spoléhat na to, že krátký úsek dálnice nějak projedou. I jediný průjezd zpoplatněným úsekem bez platné známky může vést k udělení pokuty. Systém elektronické kontroly je nemilosrdný a nezohledňuje délku jízdy ani důvody absence dálniční známky. Proto je vždy lepší investovat do zakoupení známky, než riskovat vysoké pokuty a nepříjemnosti při kontrole.
Zpoplatněné úseky dálnic v ČR
V České republice je většina dálničních úseků zpoplatněna prostřednictvím elektronické dálniční známky, která nahradila dřívější papírové kupóny. Systém elektronických dálničních známek byl zaveden v roce 2021 a vztahuje se na všechna vozidla do 3,5 tuny. Mezi hlavní zpoplatněné úseky patří především páteřní dálnice D1 spojující Prahu s Brnem a pokračující na Ostravu, dále dálnice D5 vedoucí z Prahy do Plzně a k německým hranicím, a také D8 směřující z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa.
Důležitým aspektem je, že ne všechny úseky dálnic jsou zpoplatněné. Například některé městské úseky, jako je Pražský okruh, jsou od poplatku osvobozeny. Konkrétně se jedná o úseky D0 (Pražský okruh) mezi exity 28 Satalice a 62 Vestec. Stejně tak jsou bez poplatku některé příhraniční úseky či obchvaty měst. Systém zpoplatnění se vztahuje na dálnice označené písmenem D, přičemž výjimku tvoří některé rychlostní silnice první třídy.
Elektronická dálniční známka je povinná pro všechna vozidla s hmotností do 3,5 tuny včetně osobních automobilů, motocyklů s přívěsem a obytných vozů. Vozidla nad 3,5 tuny podléhají jinému systému zpoplatnění prostřednictvím mýtného systému. Mezi zpoplatněné úseky patří také D2 vedoucí z Brna na Slovensko, D3 spojující Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskou hranicí, D4 mezi Prahou a Příbramí, či D6 směřující z Prahy do Karlových Varů.
Řidiči mají možnost zakoupit elektronickou dálniční známku v několika časových variantách - roční, třicetidenní nebo desetidenní. Platnost roční známky není vázána na kalendářní rok, ale začíná běžet od zvoleného data. Kontrola platnosti známky probíhá automaticky prostřednictvím kamerového systému, který snímá registrační značky vozidel. Tento systém umožňuje efektivní kontrolu a eliminuje nutnost fyzického umístění známky na čelní sklo vozidla.
V případě průjezdu zpoplatněným úsekem bez platné elektronické dálniční známky hrozí řidičům pokuta, která může dosáhnout výše až několika tisíc korun. Důležité je také zmínit, že existují výjimky pro určité skupiny vozidel, jako jsou například vozidla s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem, vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, či vozidla záchranných složek. Tyto výjimky musí být však řádně registrovány v systému elektronických dálničních známek.
Systém zpoplatněných úseků se průběžně rozšiřuje s výstavbou nových dálničních úseků. Aktuální informace o zpoplatněných úsecích jsou dostupné na oficiálních webových stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury a v mobilních aplikacích. Pro zahraniční řidiče jsou informace o povinnosti zakoupení elektronické dálniční známky uvedeny na hraničních přechodech a na významných příjezdových komunikacích do České republiky.
Vrácení poplatku za nevyužitou známku
V případě, že jste zakoupili elektronickou dálniční známku a z nějakého důvodu ji nemůžete nebo nechcete využít, máte možnost požádat o vrácení poplatku. Vrácení poplatku je možné pouze v případě, že časové období platnosti známky ještě nezačalo. Státní fond dopravní infrastruktury umožňuje vrácení poplatku za nevyužitou elektronickou dálniční známku na základě písemné žádosti, kterou je nutné podat nejpozději jeden den před začátkem platnosti známky.
Pro úspěšné vrácení poplatku je nezbytné doložit všechny požadované dokumenty a informace. Žádost musí obsahovat identifikační údaje žadatele, číslo elektronické dálniční známky, registrační značku vozidla a číslo účtu pro vrácení platby. K žádosti je také nutné přiložit doklad o zaplacení, tedy fakturu nebo potvrzení o platbě. V případě, že žádost podává jiná osoba než ta, která známku zakoupila, je třeba doložit také plnou moc.
Proces vrácení poplatku může trvat až 60 dní od podání kompletní žádosti. Státní fond dopravní infrastruktury posoudí oprávněnost žádosti a v případě splnění všech podmínek vrátí poplatek na uvedený bankovní účet. Je důležité si uvědomit, že nárok na vrácení poplatku zaniká v okamžiku začátku platnosti elektronické dálniční známky. Proto je klíčové podat žádost včas.

Existují také specifické případy, kdy lze žádat o vrácení poplatku i zpětně. Jedná se například o situace, kdy došlo k odcizení vozidla, jeho totálnímu poškození při nehodě nebo trvalému vyřazení z provozu. V těchto případech je nutné doložit příslušné dokumenty potvrzující danou skutečnost, například policejní protokol o odcizení vozidla nebo potvrzení o ekologické likvidaci.
Systém elektronických dálničních známek také pamatuje na případy, kdy dojde k chybě při zadávání údajů. Pokud jste například omylem zadali špatnou registrační značku vozidla, je možné požádat o vrácení poplatku a následně zakoupit novou známku se správnými údaji. I v tomto případě však platí podmínka, že žádost musí být podána před začátkem platnosti původní známky.
Pro urychlení procesu vrácení poplatku je vhodné využít oficiální formulář žádosti, který je dostupný na webových stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury. Vyplněnou žádost lze podat osobně na podatelně fondu, zaslat poštou nebo prostřednictvím datové schránky. V případě zamítnutí žádosti o vrácení poplatku má žadatel právo podat odvolání do 15 dnů od doručení rozhodnutí. Odvolání se podává k Ministerstvu dopravy České republiky prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury.
Publikováno: 19. 06. 2025
Kategorie: doprava